It is a pleasure for the Board of the Danish Electrochemical Society to announce the winners of the prizes for the best oral and poster presentations given by students and postdocs at the Electrochemical Science and Technology Conference 2017:

The prize of DKK 2000 for the best oral presentation was awarded to Bente Højlund Hyldegaard, PhD Student, COWI/DTU Civil Engineering

The prize of DKK 1000 for the best poster presentation was awarded to Anders W. Jensen, PhD Student, KU Chemistry

These prizes are kindly sponsored by Elplatek.

Congratulations to the winners!

Dear all members of the Danish Electrochemical Society

The minutes of the general assembly held on the 2nd November 2017 is available here

Best regards,

The board of the Danish Electrochemical Society

 23-25 May 2018, Technical University of Denmark

Extended abstract submission deadline

Due to a number of requests, the organizers have agreed to extend the abstract submission deadline to 15 December 2017.

Click here for further information

Abstracts should be submitted to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Key dates

15 December 2017: Deadline for abstract submission. Please use this template.

30 January 2018: Notification of abstract approval

15 February 2018: Deadline for registration of presenters, poster and technical exhibition booths

Dear participants for the Annual Meeting 2017,

The program and abstract leaflet is available here, and will be available in a printed version at the meeting.

Best regards,

The board of the Danish Electrochemical Society

2. November
09:00 - 09:30 Registration and coffee
09:30 - 09:40 Opening and welcome
09:40 - 10:25 Invited speaker, Matthias Arenz
10:25 - 11:10 Invited speaker, María Escudero-Escribano
11:10 - 11:30 Coffee break
11:30 - 12:30 1st session; Laila Grahl-Madsen, Mogens Mogensen, Søren Knudsen Kær
12:30 - 13:30 Lunch
13:30 - 14:50 2nd session; Jonathan Quinson, Gustav Sievers, Kim Jensen, Yang Hu
14:50 - 15:10 Coffee break
15:10 - 16:10 3rd session; Aleksey Nikiforov, Bente Hyldegaard, Jens Oluf Jensen (NonPrecious) 
16:10 - 17:00 General assembly
17:00 - 17:45 Poster session
18:00 Bus departure to dinner place
18:30 Conference dinner

3. November
09:00 - 09:45 Invited speaker, Dirk Henkensmeier
09:45 - 10:30 Invited speaker, Werner Lehnert
10:30 - 10:50 Coffee break
10:50 - 12:10 1st session; Thomas Steenberg, Qingfeng Li, Jens Oluf Jensen (KDFuelCell), Anton Vassiliev
12:10 - 13:10 Lunch
13:10 - 14:30 2nd session; Christodoulos Chatzichristodoulou, Mikkel Kraglund, Jens Adolphsen, Marie Lund Traulsen
14:30 - 14:50 Coffee break
14:50 - 15:50 3rd session; Raghunandan Sharma, Merit Bodner, Göcke Avcioglu
15:50 - 16:00 Closing remarks and award ceremony